İnternetteki Bedava Flash Belleğiniz Google Drive, Nedir ?

 

 

Artık cebinde flash bellek taşımaya son…

Yaklaşık 1 sene önce google kullanıcılarına izin verildiği bildirilen google drive büyük bir ilgi gördü.

İlk açıldığında kullanıcılarına 10Gb’lık ücretsiz bir alan tahsis eden google, geçen aylarda bu boyutu 5Gb a kadar düşürdü.

Uygulamayı basitçe anlatıcık olursak, google hesabınızda kendinize ait ücretsiz bir hard diskiniz var ve bu hard diskinize istediğiniz her dosyayı atabilirsiniz.

İlk gözüme çarpan, en önemli özelliği ise, programı bilgisayarınıza kurduktan sonra masaüstünüze oluşturulan klasör. Bu klasör sayesinde dosyalarınızı upload ederken tarayıcınızı kullanmanıza hiç gerek yok, çünkü bu klasöre kopyaladığınız her dosya otomatik olarak google hesabına aktarılıyor.

Ayrıca ister bu klasörden, isterseniz google hesabınızdan bu dosyaların isimlerini, yerlerini değiştirebilir veya silebilirsinizde.

Gelelim google deki hesabınıza. Bu uygulamada bilgisayarınızdan attığınız resim, video, müzik, Office dosyaları vb. dosyaları görüntüleyebilir veya üzerinde düzenlemeler yapabilirsiniz. Office yerine Open Office kullanan üyeler içinde hem görüntüleyici hem de dönüştürücü mevcut olması büyük bir avantaj gibi görünmekte.

Google Drive ve Eklentileri;

Örneğin bir resim dosyanızı düzeleceğiniz eklentilerin yanı sıra video dosyalarınızı da istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Ayrıca google üzerinden doküman, e-tablo, slâyt, çizim, form gibi dosyaları ücretsizce oluşturabilirsiniz. Ve driverinizdeki dosyaları gmail hesabınızla ortak olarak e-posta ile anında gönderebilirsiniz. 

Zamanı Geri Alın…

Google Drive, 30 gün boyunca bir dosya üzerinde yaptığınız değişiklikleri takip eder ve her kaydet düğmesine tıkladığınızda yeni bir düzeltme yapar. Yani dosya üzerinde olan değişiklikleri 30 gün önceye kadar geri alabilirsiniz.

Ve kullanıcıdan küçük bir tavsiye.  Güvenlik için 2 adımda doğrulama özelliğinizi aktif etmenizi öneririm bu sayede kendi ana bilgisayarınız hariç diğer bilgisayarlarda şifre ile birlikte cep telefonunuza ücretsiz gelecek güvenlik koduyla giriş yapabilirsiniz bu sayede üçüncül bir kişi şifrenizi öğrense bile dosyalarına ulaşamayacaktır.

portikal.net özel içeriğidir .

Yorum ekle

Copyright © 2012 Portikal.Net - Tüm hakları saklıdır.