Halı Sahada Oynayanlar İçin Diziliş ve Taktikler

Bir süredir arkadaşlarla halı sahada top oynuyoruz. Daha doğrusu biz takım olarak ‘oynamaya çalışıyoruz’. Bizim takımın yaş ortalaması diğerlerine göre normal.  Bu da sahada ilk yarım saatte etkinlik, sonrasında ise topu izleme, takım olarak disiplinden uzaklaşma anlamına geliyor. Oysa her maç öncesi yaptığımız ‘taktik toplantısı’nda epey iddialı futbol söylemleri ile beyin jimlastiği yapıyoruz.

Önceleri, takımdaki 7 kişiden üçünün defansta çakılı kalması ile, iki kişinin yeterli olacağı görüşleri bu toplantının ana tartışma eksinini oluşturuyordu. Anladık ki mesele, en azından öncelikli mesele, kaç kişinin nerede oynadığı değil. Zira halı sahada olay nefes yeterliliği ve takımın birbirini tanıması. Sen istediğin taktiği yap, maçın tamamında ileri-geri koşamadığında bir süre sonra kesilip, pasif biçimde izleyen oluyorsun. Sonraki aşamada da takım disiplini kayboluyor, giden gelmiyor, kaleyi gören kendisini Juninho zannediyor. Hal böyleyken kazanmak olanaksızlaşıyor. En azından karşısında iyi kötü koşan takım varsa.

Gene de sisteme bağlılık esas konu oluyor takım içi sohbetlerde. Sahada olmasa da maç öncesi ve sonrası toplantılarında. 3-2-1 tercih ettiğimiz sistem. Bu durumda defanstaki üç kişinin ne kadar defans disiplinine sadık kalacağı, orta alandaki ikilinin de ne kadar koşabileceği belirleyici oluyor. O da bizi başa döndürüp kondüsyona getiriyor. O da bizim ekipte ‘taze bittiğin’den bizim galibiyet hasreti her hafta artıyor. Bu sarmalı nasıl açabiliriz bilmiyoruz. Az buçuk futbol sohbetlerinin baş aktörü olunca insan, kendisinden buna ilişkin çözümler bekleniyor. Haftada üç gün buluşup kros çalışalım demek gerçekçi değil. Oynaya oynaya açılırken, saha içerisindeki bir değişiklik ile bu duruma bir çözüm bulunabilir mi bilmiyorum? 

Eğere Savunmanızda civa gibi iki adam varsa atağa çıkarken o ikili geride kalıp diğer oyuncuları hucuma katılabilir.Hucümdayken 2-3-1 ya da 2-2-2 oynayabilir.SAvunmaya dönünce tekrar 3-2-1 i kullanabilirsiniz.En önemlisi de kanatlarda oynayan oyuncuların kondisyonudur.Onla maç boyunca ileri geri yapacağı iin kondisyonları üst seviyede olması gerekir.

Yorum ekle

Copyright © 2012 Portikal.Net - Tüm hakları saklıdır.