Hızlı okuma teknikleri

 

Hızlı okuma teknikleri 

günümüzde çok popüler hale gelmeye başlamıştır. İnsanlar nasıl daha hızlı okuma gerçekleştireceklerini merak ederler ancak farkında olmadıkları gerçekse, mevcut okuma alışkanlıklarının yavaş okumaya sebep olduğudur..

Her cümleyi kelimelere, hecelere ayırmak beynin okuma işlemini karmaşık bir iş olarak algılamasını sağlar. Ayrıca hızlı okuma önünde duran en büyük engellerden birisi de, gözlerin çok geniş bir görme açısı olmasına rağmen teker teker sadece kelimelere odaklanmasıdır. Hızlı okuma teknikleri insanlara gözlerinin nasıl kullanmaları gerektiğini ve beynin yazıyı ne şekilde algılaması gerektiğini öğretir. Bu teknikler, insanın okuyarak öğrenme hızını direkt olarak etkilediğinden, üzerinde durulması gereken bir konudur.

Yüzyılın bu en önemli okuma yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmayan insanlar, hızlı okumanın doğuştan gelen bir özellik olduğunu düşünür. Oysa hızlı okuma yeteneği sonradan geliştirilebilen bir okuma alışkanlığıdır ve göz sağlığı yerinde olan her insan tarafından uygulanabilir. Uzman eğitmenler tarafından hazırlanan  göz  egzersizleri yaparak yatay ve dikey görme açınızı genişlettikten sonra, yazıda yer alan kelimeleri tek tek takip etmek zorunda kalmaz, kelime gruplarını tek odaklanma da algılayabilirsiniz.

Çeşitli göz egzersizleri ile güçlenen göz kaslarınız sayesinde okurken gözlerinin çok daha hızlı ve verimli bir şekilde çalışır. Böylece beyninize kelimeler değil anlam bütünlüğü olan kelime öbekleri iletilir. Beyniniz çok kısa süre içerisinde bu duruma alışacaktır ve kelimeleri oluşturan harfleri tanımak için uğraşmayı bırakacaktır. Hızlı okuma; beyninizin kelimeleri değil kelime grupları tanıyarak, yazıyı bir bütün olarak algılamasını sağlamaya yönelik bir tekniktir. Bu yöntemler, üzerinde çalıştıkça gelişen ve bir defa öğrenilince ölünceye kadar unutulmayan bir alışkanlık halini alır. Üç hafta boyunca düzenli olarak yapılacak bir egzersiz programı ile bu beceriyi kazanmanız mümkündür.

Bilgi toplumlarının her zaman öne çıktığı günümüzün modern dünyasında, insanların en değer verdiği kavram bilginin içeriği kadar nasıl elde edildiğidir. Hızlı okuma teknikleri sayesinde sizin için öğrenmek çok az zaman harcayarak yapılan bir aktivite olacağından, diğer insanların arasında sıyrılarak bir adım önde yer almanızı sağlayacaktır.

Hızlı okuma teknikleri eğitim hayatınızda olduğu kadar iş hayatınızda da size başarının kapıları açacak altın bir anahtardır.

Yorum ekle

Copyright © 2012 Portikal.Net - Tüm hakları saklıdır.