Rüyaları kayıt edebilir miyiz?

Herkes hayatının belli zamanlarında rüyalar görmektedir. Bu görülen rüyalardan ise oldukça etkileniriz. Kimi zaman etkisine öyle bir kapılırız ki birilerine anlatmadan duramayız. Fakat hiç bir rüyamızı olduğu gibi anlatamayız. Böyle zamanlarda belki de rüyamızı kaydetme imkanımız olsaydı diye düşünmüş olabiliriz. Acaba rüyaları kaydetmek mümkün olabilir mi bunu hiç düşündüz mü?

Dr.Kleitman, uykudaki kişileri müşahede altında tuttuğunda rüyalarını EEG (elektroensefalogranik) ve EKG (elektrokardiagramlarını) cihazları ile tespite başladı. Bu çalışmaların sonunda rüyanın varlığına kanıt olarak göstermiş olduğu göz hareketleri ve heyecana bağlı olarak kalp atışları da ilave edilmiş oldu.

EEG’nin vermiş olduğu sonuç ise dikkate değer olmuştur. Rüya başladığı andan itibaren uyku halini gösteren çizgiler ritmik hale dönüşüyor uyanıklık halindeki şekilleriyle cihazdaki kağıt şeridi üzerine kaydoluyordu.

Bu deney sekiz denek üzerinde on gün boyunca devam ettirildi . Her defasında ise elektronik cihazın kayıt etmiş olduğu bu çizgiler incelendi. Ve varılan sonuç tam olarak şuydu : Rüya uykunun %20 lik bir kısmını teşkil ediyordu. Bu durumda 8 saat uykuda kalan bir kişinin uykusunun ilk saati ağır ve rüya olmadan gerçekleşmekteydi. Bir sonraki on dakika içerisinde ise kişi rüya görmekte ve daha sonra ise bir buçuk saat ağır uykuya dalmaktaydı. Sonrasında 20 dakika lık bir rüya ve yine bir buçuk saat kadar bir ağır uyku uykunun bundan sonraki kısmında ise otuzar dakikalık rüya fasılları devam ediyordu. Nihayet yine uyuması ve uyanması birbirini takip ediyordu.

Yorum ekle

Copyright © 2012 Portikal.Net - Tüm hakları saklıdır.